اخراج کارگران شرکت تابلیر !

بنا به خبر دریافتی، طی چند روز گذشته 30 نفر از کارگران باقیمانده شرکت راه و ساختمان تابلیر که مجری احداث تونل نیایش تهران است، به دستور کارفرما و به بهانه "بودجه نداریم و فعلا کار تعطیل است" از کار اخراج شده اند. این کارگران در حالی از کار اخراج شده اند که هنوز دستمزدهای مربوط به 3 ماه گذشته خود را دریافت نکرده اند. در چند روز گذشته کارگران اخراجی برای بازگشت به کار و دریافت 3 ماه دستمزد معوقشان بارها به شرکت تابلیر و اداره کار حکومت اسلامی سرمایه داران مراجعه نموده اند. مسئولان شرکت با گستاخی به کارگران میگویند: ما نیازی به شما نداریم و برای پرداخت 3 ماه دستمزد عقب افتاده تان هم فعلا پول نداریم، اگر اوضاع شرکت از بحران مالی خارج شد خودمان خبرتان میکنیم! اداره کار پادو سرمایه داران هم چیزی جز جوابهای سر بالا به کارگران سرگردان و گرسنه تحویل نداده اند.

یکی از کارگران میگفت: از کار اخراجمان کرده اند، دستمزدهایمان را هم نمیدهند، اداره کار ما را به شرکت و شرکت ما را به اداره کار حواله میدهد. معلوم نیست در این مملکت بی صاحب که از بالا تا پائین اش براساس دزدی و جنایت است، شکایت به کجا ببریم؟

در 5 ماه پیش نیز شرکت تابلیر در تبانی و زد و بند با شهرداری تهران و قالیباف پاسدار قاتل دیروز و شهردار امروز، بیش از 2000 کارگر را در حالیکه چند ماه دستمزدشان معوق شده بود را با بهانه "بودجه نداریم" و اسم رمز "مرخصی اجباری" و توجیه "فعلا به خانه هایتان بروید و بعد برای بازگشت به کار خبرتان میکنیم"، از کار اخراج نمودند. اما تا امروز نه کارگری به سر کار برگشته و نه از پرداخت دستمزدهای معوق خبری هست. هر گاه کارگری برای تصفیه حساب و دستمزدهای عقب افتاده اش به شرکت مراجعه و اعتراض کند میگویند: اگر تصفیه حساب کنید و دستمزدهایتان را بگیرید برای همیشه از کار اخراج میشوید! بله، با تهدید به اخراج از کاری که وجود ندارد حقوق کار انجام شده را نمیدهند و با این شیوه رذیلانه و غیر انسانی از کارگران اخراجی که همه درها به رویشان بسته شده عملا حق سکوت میگیرند تا کسی دستمزدهای معوقش را نیز طلب نکند.

شرکت تابلیر (تابلین) مجری طرحی شبیه تونل میدان توحید تهران است. اجرای این پروژه جدید (تونل نیایش) که از یکسال پیش شروع شده مربوط است به احداث تونلی در اعماق 40 متری زمین به طول بیش از 10 کیلومتر. این تونل زیر گذر قرار است خیابان کارگر شمالی (بیمارستان قلب) را به اتوبان بابایی وصل نموده و به سمت شرق تهران و دماوند امتداد یابد. تا 5 ماه پیش بیش از 2000 کارگر مجموعا در 5 کارگاه مستقر و مشغول کار بودند. این کارگران با قراردادهای سفید امضا و یکطرفه و پایه دستمزد 303 هزار تومانی در دو شیفت 12 ساعته در عمق 40 متری زمین جایی که نه اکسیژن و نه هوای کافی برای تنفس موجود است و هر آن خطر ریزش آوارهای دهها تنی و مدفون شدن و جان باختن کارگر نیز هست مشغول به کار بودند که حالا از کار اخراج شده اند .

مرگ بر جمهوری اسلامی !
آزادی٬ برابری٬ حکومت کارگری !
زنده باد جمهوری سوسیالیستی !

حزب اتحاد کمونیسم کارگری
22 آذر 1389 – 13 دسامبر 2010