کارگران مهر کام پارس ایران خودرو

افزایش حق بهره وری چاره کار نیست!

بنا به خبر دریافتی، حکومت اسلامی و عواملش در مهر کام پارس ایران خودرو در هراس از هر گونه اعتراض و اعتصاب کارگری، در دو مرحله موذیانه اقدام به افزایش حق بهره وری کارگران جمعا تا سقف 50 هزار تومان نموده اند.

افزایش ناچیز حق بهره وری آنهم به دنبال اجرای طرح دزدی بزرگ از سفره های خالی کارگران تحت عنوان "هدفمند سازی یارانه ها"، و اعتراض مستمر کارگران به شیفتهای کاری 12 ساعته در این مرکز صنعتی، اقدامی آگاهانه است برای ساکت کردن کارگران و مقابله با هر نوع اعتراض در جریان اجرای طرح ضد کارگری حذف سوبسیدها. و گرنه هر کارگری با یک حساب سر انگشتی نتیجه میگیرد که افزایش حق بهره وری در مقایسه با افزایش ساعات کار 4 ساعته در هر شیفت و پائین آمدن قدرت خرید کارگران بدلیل گرانی پاسخگوی افزایش هزینه دو روز کارگران نیست.

یکی از کارگران میگفت: افزایش بهره وری آن هم در این روزها که با اجرای طرح یارانه میخواهند همه را بیچاره تر از این کنند چاره کار نیست. حتی اگر یک ریال هم به دستمزد ما کارگران اضافه شود خوب است اما با این همه دزدی و جنایت حکومت کار از این حرفها گذشته است. الان بیش از یکسال است 3 شیفت 8 ساعته کار را حذف و به جایش با همان تعداد نیرو در دو شیفت 12 ساعته وحشتناک با همان دستمزدهای قبلی کار میکنیم. در دو شیفتی که آدم اصلا متلاشی شده و خودش را فراموش میکند. برای چقدر؟ برای ماهی 300 هزار تومان! آنهم با هزار بهانه از سر و ته این پول می دزدند. کار قرار دادی که هیچ، بخشی از کارگران هنوز روز مزد کار هستند. این یعنی هر وقت به اقتضای منافعشان هوس کردند از کار اخراج و به همراه خانواده ات از زندگی ساقط میشوی. در اینجا نه امنیت شغلی وجود دارد، نه بیمه بیکاری، نه ساعت کار درست و حسابی، نه شرایط ایمن کار. (بسیاری از کارگران در بخشهای تزریق پلاستیک به بیماریهای ریوی و تنفسی و... مبتلا شده اند. پول درمان هم ندارند) برای ماهی 300 تومان که حتی برای اجاره یک اطاق در حاشیه تهران هم کافی نیست.

از طرف دیگر "کیانمهر" مدیر مهر کام که به دلیل ندادن حق السهم به بالاترها حالا دزدیهایش رو شده و موقعیتش متزلزل شده، و هر آن احتمال برکناریش هست، با این کار میخواهد با زرنگی در میان ما کارگران کسب اعتبار کند. تازه معلوم هم نیست این پول را بنا به چه مصلحتی و تا کی به ما پرداخت کنند؟ میدانید مشکل ما کارگران با 50 هزار تومان حل نمیشه. این پول بخش خیلی خیلی ناچیزی است از میلیاردها میلیارد تومان دستمزدهایی که مال ماست و به ما نمیدهند. تا زمانی که جمهوری اسلامی، این حکومت سرمایه داران و جماعت مفتخور و آدمکش سر کار است وضع کارگر از این بدتر هم  خواهد شد. اینها کار را به جایی رسانده اند که کارگر یا باید از سر فقر و نداری خودش را بکشد، یا خانواده اش معتاد شوند و تن فروشی کنند یا کلیه اش را بفروشد. آخر این هم شد زندگی؟

شرکت مهر کام پارس ایران خودرو با بیش از 3500 نفر کارگر قراردادی با قراردادهای سفید امضا و دستمزدهای 300 هزار تومانی در دو شیفت 12 ساعته کاری، واقع در جاده مخصوص کرج سازنده انواع سپر و داشبرد و لوازم جانبی ایران خودرو است.

 

مرگ بر جمهوری اسلامی !
آزادی٬ برابری٬ حکومت کارگری !
زنده باد جمهوری سوسیالیستی !

حزب اتحاد کمونیسم کارگری
10 دی 1389 – 31 دسامبر 2010