اخراج 3000 کارگر تونل میدان توحید تهران!
جنایت ديگر حکومت اسلامی سرمایه داران

بنا به خبر دريافتى٬ اخراج تدریجی کارگران طرح احداث تونل میدان توحید تهران (طرح اتصال میدان توحید به خیابان نواب) به بهانه اتمام این پروژه که توسط سرمایه داران و حکومت اوباش اسلامیشان از 2 ماه پیش شروع شده٬ در هفته های اخير و بخصوص طی روزهای گذشته آنچنان گسترده و وسیع شده که تاکنون بیش از 3000 نفر از این کارگران زحمتکش از حق کار و زندگی ساقط شده اند.

مجری طرح احداث تونل میدان توحید که از 3 سال پیش شروع شده شرکت ساختمانی پرلیت به مدیریت و مالکیت جانور سودجو و مخوفی به نام معدلی است. معدلی از جمله کلان سرمایه داران بزرگی است که حشر و نشر و ارتباطات مالی گسترده ای در زمینه دزدی و زد و بند مالی و اختلاس با جنایتکار بزرگ رفسنجانی و آقازاده های نو کیسه اش دارد. هر یک از کارگران اخراجی دارای سابقه 1 تا 10 سال کار با شرکت پرلیت هستند. این کارگران از 3 سال پیش تاکنون در بدترین شرایط پر خطر و زیانبار کاری در 3 شیفت بسیار سنگین و فشرده در اعماق زمین کار کرده اند. بنا به آمار در این 3 سال بیش از 30 کارگر در اعماق آلوده و تاریک و بدون اکسیژن کافی در حین کار بر اثر ریزش تونل در زیر دهها تن آوار فرو ریخته شده جان با خته و مدفون شدند. یعنی به طور متوسط هر ماه یک کارگر جان باخته است!

اکثریت کارگران اخراجی امروز هم به انواع بیماریهای تنفسی و ریوی مبتلا شده اند. این کارگران عمدتا کارگران مهاجری هستند که بر اثر فقر و بیکاری برای لقمه نانی شرافتمندانه از شهرستانهای دور دست به تهران مهاجرت نموده اند و این سه سال را در شرایطی بمراتب بدتر و سختتر از اردوگاههای کار اجباری اسرای جنگی سپری نموده اند. کارگران این 3 سال را در فضای آلوده و پرخطر کار در اعماق زمین و یا زندگی در کمپهای غیر بهداشتی و فاقد امکانات گذران کرده اند. این کارگران دارای قراردادهای موقت و سفید امضا و یکطرفه با پایه دستمزدهای 264 هزار تومانی با شرکت پرلیت هستند که در حال حاضر حتی بسیاری از این قراردادهای ضد کارگری هم به اتمام نرسیده اینچنین دست به اخراج وحشیانه کارگران زده اند و تا این لحظه علیرغم اخراج کارگران کارفرما حتی دستمزدها و مبالغ مربوط به اضافه کاری آبان و آذر و دیماه کارگران را نپرداخته است. همچنین کارگران در تجمعات اعتراضی خود علاوه بر دستمزدهای معوق خواهان دریافت سنوات و عیدی پایان سال خود شده اند. معدلی دزد و همدست رفسنجانی جانی به کارگران گفته است: پولی برای پرداخت سنوات و عیدی نیست و نداریم٬ خیالتان راحت باشد٬ دستمزدها و طلبهای پرداخت نشده 3 ماهه را هم عجله نکنید٬ خودمان برایتان حساب می کنیم!

هم اکنون دراین روزهای پایانی سال این 3000 کارگر اخراجی با جیبهای خالی در حالیکه از کار اخراج شده و دستمزدهای 3 ماه پیش خود را نیز دریافت ننموده اند بین ادارات کار و بیمه کارچاق کن حکومت اسلامی سرمایه داران و شرکت پرلیت سرگردانند. طی روزها و هفته های گذشته بیش از 2000 نفر از این کارگران در حین مراجعه به اداره کار حکومت اسلامی در خیابان آزادی تهران دست به تجمعات اعتراضی زده اند اما چیزی جز تهدید و جوابهای سر بالا نشنیده اند. اخراج این کارگران زنگ خطریست جدی در ادامه سیاست حکومت جانیان اسلامی برای اخراج و بیکار سازی هزاران کارگر در دیگر مراکز کارگری در روزها پایانی سا ل!

امنیت شغلی، بازگشت به کار یا بیمه بیکاری مکفی، پرداخت فوری دستمزدهای معوق شده، دستمزدهای متناسب با هزینه های روز زندگی، لغو قراردادهای موقت کار و انحلال شرکتهاى پيمانکارى، حق تشکل و اعتصاب، برپایی مجامع عمومی و تشکیل شوراهای مستقل کارگری از خواستهای مبرم و ابتدایی کارگران است.

 

مرگ بر جمهورى اسلامى!
آزادى٬ برابرى٬ حکومت کارگرى!
زنده باد جمهورى سوسياليستى!

حزب اتحاد کمونيسم کارگرى
٣١ ژانويه ٢٠١٠ – ١١ بهمن ١٣٨٨