اعتصاب گسترده کارگران معدن زغالسنگ طبس

بنا به گزارش دريافتى٬ کارگران معادن زغالسنگ طبس اولین معدن مکانیزه زغالسنگ ایران در اعتراض به طرح جدید دولت و وزارت صنایع معادن در کاهش مزایا و خدمات بیمه درمانی و سایر حقوق پایمال شده خود روز 28 اردیبهشت دست به اعتصاب گسترده و فراگیر زدند.

این اعتصاب و تجمع  یک روزه که در مقابل مجتمع اداری شرکت زغالسنگ پروده طبس در داخل شهر طبس و همچنین همزمان در سایت معدن یک و معدن مرکزی و کارخانه زغال شویی آن شرکت واقع در منطقه ی معدنی پروده طبس انجام شد٬ سرانجام با دخالت مامورین نیروی انتظامی و مسئولین فرمانداری شهرستان طبس و حراست آن شرکت موقتا به پایان رسید.
 
بنا به گزارش پیش بینی می شود در صورتی که به خواسته کارگران توجه نشود این اعتصاب طی چند روز آینده ادامه یابد و در آینده نزدیک شاهد دور جدیدی از اعتصابات کارگری در معادن زغالسنگ طبس خواهیم بود. قابل ذکر است که چندی پیش در آستانه سفر لاریجانی رییس مجلس رژيم اسلامى به شهر طبس و در جریان بازدید از معادن طبس کارگران قصد اعتصاب داشتند که موفق نشدند.

معادن زغال سنگ طبس در فاصله 85 كيلومترى جنوب شهرستان طبس واقع است. بنا به طرح و قرادادى که با كنسرسيوم ايريتك / ايراسكو منعقد شده٬ پيش بينى ميشود سالانه 5/1 ميليون تن زغال خام از معدن زير زمينى استخراج شود. از اين مقدار 750000 تن زغال كنسانتره از كارخانه زغالشويى مورد استفاده در صنايع فولاد خواهد بود. بخش هاى مختلف كارخانه عبارتند از: سيستم هاى حمل مواد (نوار نقاله ها)، قسمت خردايش، قسمت دانه بندى (سرندها) و جداسازى، سيستم فلوتاسيون ستونى (براى دانه هاى ريز)، سيستم محيط سنگين (براى دانه هاى درشت)، سيستم هاى شست و شو و آبگيرى، قسمت هاى تصفيه آب و پساب ها (تيكنر و فيلتر پرس)، سيلوى 2000 تنى زغال كنسانتره و بارگيرى توسط واگن و نوار نقاله هاى حمل باطله. ميزان استخراج سالانه در معدن مرکزى حدود 250 هزار تن زغال خام و ميزان استخراج سالانه در معدن شماره يک حدود 2/1 ميليون تن زغال خام پيش بينى شده است.

مرگ بر جمهوری اسلامی
آزادی٬ برابری٬ حکومت کارگری
زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب اتحاد کمونیسم کارگری
١ خرداد ٨٩ – ٢٢ مه ٢٠١٠